ERA-14EB103U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-14EB103U
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1210
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10kOhm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
2.5mm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Published :
Voltage - Rated DC :
150V
Height :
711.2μm
Series :
ERA-14
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
150V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
ERA-14EB103U
Panasonic ERA-14EB103U
FIXED RESISTOR ERA-14 Series, Thin Film, 10kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C