ELC11D270F
Mfr.Part #
ELC11D270F
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 27UH 2.7A 48 MOHM TH
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Construction :
Cylindrical
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Published :
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
11.5mm
Max DC Current :
2.7A
e2
Self Resonant Frequency :
10kHz
Number of Pins :
DC Resistance (DCR) :
48mOhm
Series Resistance :
48mOhm
Inductance :
27μH
DC Current :
2.7A
Current Rating :
2.7A
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Height :
13.9mm
Inductance Tolerance :
10%
Resistance :
48mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
RMS Current (Irms) :
2.7A
Mount :
Radial, Through Hole
Type :
Wirewound
Operating Temperature (Max) :
105°C
Series :
ELC11D
Military Standard :
Not
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.453Dia 11.50mm