ELC11D100F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC11D100F
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 29 MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Resistance :
29mOhm
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Max DC Current :
3.5A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Series Resistance :
29mOhm
Series :
ELC11D
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
10kHz
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
10μH
RMS Current (Irms) :
3.5A
Number of Functions :
1
Current Rating :
3.5A
ECCN Code :
EAR99
Height :
13.9mm
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
DC Current :
3.5A
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
105°C
Lead/Base Style :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e2
Diameter :
11.5mm
Size / Dimension :
0.453Dia 11.50mm
Radiation Hardening :
No
Self Resonant Frequency :
10kHz
Construction :
Cylindrical
DC Resistance (DCR) :
29mOhm
Mount :
Radial, Through Hole
Inductance Tolerance :
20%