ELC11D152F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC11D152F
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5MH 430MA 1.7 OHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Inductance Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
430mA
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Self Resonant Frequency :
10kHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
11.5mm
Current Rating :
430mA
Published :
Military Standard :
Not
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Lead Length :
4mm
Mount :
Radial, Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Number of Terminations :
2
Inductance :
1.5mH
Test Frequency :
10kHz
Resistance :
1.7Ohm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
ELC11D
Series Resistance :
1.7Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Radial
RMS Current (Irms) :
430mA
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.453Dia 11.50mm
Shielding :
No
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e2
Max DC Current :
430mA
Operating Temperature (Max) :
105°C
Tolerance :
±10%
Height :
13.9mm