ELC11D101F
Mfr.Part #
ELC11D101F
Description
FIXED IND 100UH 1.8A 120 MOHM TH
Self Resonant Frequency :
10kHz
Series Resistance :
120mOhm
JESD-609 Code :
e2
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Max DC Current :
1.8A
DC Current :
1.8A
Lead Pitch :
5mm
Inductance Tolerance :
10%
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.453Dia 11.50mm
Radial, Vertical Cylinder
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Tolerance :
±10%
Inductance :
100μH
Test Frequency :
10kHz
Operating Temperature (Max) :
105°C
HTS Code :
Current Rating :
1.8A
Resistance :
120mOhm
Diameter :
11.5mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Contact Plating :
Copper, Tin
Published :
RMS Current (Irms) :
1.8A
Height :
13.9mm