ELC11D121F
Mfr.Part #
ELC11D121F
Description
FIXED IND 120UH 1.6A 160 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
160mOhm
Current Rating :
1.6A
Diameter :
11.5mm
DC Resistance (DCR) :
160mOhm
Self Resonant Frequency :
10kHz
Inductance Tolerance :
10%
Series Resistance :
160mOhm
Operating Temperature (Max) :
105°C
DC Current :
1.6A
RMS Current (Irms) :
1.6A
Height :
13.9mm
Lead Pitch :
5mm
Inductance :
120μH
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
0.453Dia 11.50mm
Max DC Current :
1.6A
Tolerance :
±10%