DMC506E20R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMC506E20R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet
Download
Description
RF TRANS 2 NPN 20V 650MHZ SOT363
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - RF
Number of Terminations :
6
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
65 @ 1mA 6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
20V
Collector Base Voltage (VCBO) :
30V
Element Configuration :
Dual
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Noise Figure (dB Typ @ f) :
3.3dB @ 100MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
6
Transistor Application :
AMPLIFIER
Current - Collector (Ic) (Max) :
15mA
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
Transition Frequency :
650MHz
Number of Elements :
2
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Gain :
24dB
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gain Bandwidth Product :
650MHz
Emitter Base Voltage (VEBO) :
3V
Max Operating Temperature :
150°C
Max Collector Current :
15mA
Polarity :
NPN
Transistor Type :
2 NPN (Dual)
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Highest Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY B
Max Power Dissipation :
150mW