DMC561000R
Mfr.Part #
DMC561000R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Description
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Height :
600μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor - Base (R1) :
47k Ω
Max Power Dissipation :
150mW
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Collector Cutoff (Max) :
500nA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Collector Emitter Saturation Voltage :
250mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
DMC56100
Length :
2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
160 @ 5mA 10V
hFE Min :
0.5
Element Configuration :
Dual
Mount :
Surface Mount
Max Breakdown Voltage :
50V
Number of Terminations :
5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Number of Elements :
2
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
250mV @ 500µA, 10mA
Max Collector Current :
100mA
Width :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Collector Current :
100mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Transistor Type :
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
150mW