D25S91C4GV00LF
Mfr.Part #
D25S91C4GV00LF
CONN D-SUB RCPT 25P VERT PRESS
Stock
376
In Stock :
376
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Board Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current Rating :
5A
Length :
53.03mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Housing Material :
PBT
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
12.55mm
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
D25S91C4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S91C4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, D25S91C4GV00LF pinout, D25S91C4GV00LF datasheet PDF, D25S91C4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S91C4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25S91C4GV00LF
D25S91C4GV00LF Overview
D25S91C4GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S91C4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S91C4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP