D25S13A4GI00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S13A4GI00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Positions :
25
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.76mm
Length :
53.03mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Gender :
FEMALE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Current Rating :
5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
20.82mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
25
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Type :
Signal
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Ports :
1
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Number of Terminations :
Series :
Delta D
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
D25S13A4GI00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4GI00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S13A4GI00LF pinout, D25S13A4GI00LF datasheet PDF, D25S13A4GI00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4GI00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A4GI00LF Overview
D25S13A4GI00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A4GI00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A4GI00LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP