D25S13A4PX00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S13A4PX00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Black
Dielectric Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold, Tin
Voltage - Rated :
300V
Contact Type :
Signal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
Delta D
Gender :
FEMALE
Current Rating :
5A
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Length :
53.03mm
Max Supply Voltage :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
D-Sub
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
25
Depth :
20.82mm
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Ports :
1
Number of Positions :
25
Radiation Hardening :
No
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
D25S13A4PX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4PX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25S13A4PX00LF pinout, D25S13A4PX00LF datasheet PDF, D25S13A4PX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4PX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A4PX00LF Overview
D25S13A4PX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A4PX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A4PX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP