D25S13A6GL00LF
Mfr.Part #
D25S13A6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
PBT
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Signal
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Ports :
1
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Black
Depth :
20.82mm
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Terminations :
25
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Delta D
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Current Rating :
5A
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
25
Length :
53.03mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
D25S13A6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25S13A6GL00LF pinout, D25S13A6GL00LF datasheet PDF, D25S13A6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A6GL00LF Overview
D25S13A6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP