D25S13A6RL09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S13A6RL09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCP 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
Delta D
Depth :
20.8mm
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Terminations :
25
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Material :
Steel
Termination :
Solder Paste
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Nylon
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
25
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Contact Plating :
Gold, Tin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Contacts :
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Ports :
1
Contact Resistance :
10MOhm
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Length :
53.03mm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Body Material :
Steel
Insulation Resistance :
5GOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Color :
Black
Datasheets
D25S13A6RL09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6RL09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S13A6RL09LF pinout, D25S13A6RL09LF datasheet PDF, D25S13A6RL09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6RL09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A6RL09LF Overview
D25S13A6RL09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A6RL09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A6RL09LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP