D25S13A4PV00LF
Mfr.Part #
D25S13A4PV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Min Operating Temperature :
-55°C
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Pitch :
2.76mm
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Pins :
Length :
53.05mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold, Tin
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
D25S13A4PV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4PV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Number of Pins:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S13A4PV00LF pinout, D25S13A4PV00LF datasheet PDF, D25S13A4PV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A4PV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A4PV00LF Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the Delta D Series.Devices with 25 pins are available.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.There are no terminations on the chip.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
D25S13A4PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A4PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A4PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP