D25S91C4GL00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S91C4GL00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
25
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
300V
Depth :
12.55mm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Length :
53.03mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Press-Fit
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Signal
Feature :
Board Lock
Series :
Delta D
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
2.76mm
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Number of Positions :
25
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Mount :
Through Hole
Number of Ports :
1
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
D25S91C4GL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S91C4GL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, D25S91C4GL00 pinout, D25S91C4GL00 datasheet PDF, D25S91C4GL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S91C4GL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S91C4GL00LF Overview
D25S91C4GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S91C4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S91C4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP