D25S90C6PV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S90C6PV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Finish :
Gold
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.76mm
Contact Plating :
Gold, Tin
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
25
Current Rating :
5A
Number of Terminations :
25
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
53.03mm
Termination :
Press-Fit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Tray
Color :
Black
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Straight
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Depth :
12.55mm
Number of Ports :
1
Series :
Delta D
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Connector Style :
D-Sub
Gender :
FEMALE
Datasheets
D25S90C6PV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C6PV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S90C6PV00LF pinout, D25S90C6PV00LF datasheet PDF, D25S90C6PV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C6PV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S90C6PV00LF Overview
D25S90C6PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S90C6PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S90C6PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP