D25S90C6GL00
Mfr.Part #
D25S90C6GL00
Voltage - Rated :
300V
Housing Material :
PBT
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Board Lock
2
Depth :
12.55mm
Orientation :
Straight
Steel, Tin Plated
Pitch :
2.76mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Number of Terminations :
25
Length :
53.03mm
Delta D
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
D25S90C6GL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C6GL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25S90C6GL00 pinout, D25S90C6GL00 datasheet PDF, D25S90C6GL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C6GL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S90C6GL00LF Overview
D25S90C6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S90C6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S90C6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP