D25S90C4PA00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S90C4PA00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25P VERT PRESS
Stock
140
In Stock :
140
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Length :
53.03mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Delta D
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Press-Fit
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Depth :
12.55mm
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Terminations :
25
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Datasheets
D25S90C4PA00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C4PA00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25S90C4PA00LF pinout, D25S90C4PA00LF datasheet PDF, D25S90C4PA00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S90C4PA00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S90C4PA00LF Overview
D25S90C4PA00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S90C4PA00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S90C4PA00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP