D25S82C6GL00
Mfr.Part #
D25S82C6GL00
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
D-Sub Connector Assemblies
Number of Contacts :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Depth :
19.84mm
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
53.03mm
Backset Spacing :
0.256 (6.50mm)
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
D25S82C6GL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S82C6GL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S82C6GL00 pinout, D25S82C6GL00 datasheet PDF, D25S82C6GL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S82C6GL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S82C6GL00 Overview
D25S82C6GL00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S82C6GL00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S82C6GL00 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP