D25S82C4GL00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S82C4GL00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Housing Material :
PBT
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Terminations :
25
Depth :
19.84mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal
Pitch :
2.76mm
Voltage - Rated :
300V
Color :
Black
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
Delta D
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Contacts :
25
Mount :
Through Hole
Number of Ports :
1
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
0.256 (6.50mm)
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Length :
53.03mm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Termination :
Press-Fit
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Feature :
Board Guide
Packaging :
Tray
Datasheets
D25S82C4GL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S82C4GL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, D25S82C4GL00 pinout, D25S82C4GL00 datasheet PDF, D25S82C4GL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S82C4GL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S82C4GL00 Overview
D25S82C4GL00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S82C4GL00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S82C4GL00 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP