D25S81C6PL00LF
Mfr.Part #
D25S81C6PL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
D-Sub Connector Assemblies
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
Delta D
Current Rating (Amps) :
5A
Feature :
Board Guide
Termination :
Press-Fit
Contact Finish :
Gold
Number of Terminations :
25
Length :
53.03mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Depth :
20.82mm
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
D-Sub
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
25
Number of Ports :
1
Packaging :
Tray
Pitch :
2.76mm
Datasheets
D25S81C6PL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S81C6PL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S81C6PL00LF pinout, D25S81C6PL00LF datasheet PDF, D25S81C6PL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S81C6PL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S81C6PL00LF Overview
D25S81C6PL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S81C6PL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S81C6PL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP