D25S81C4GL00LF
Mfr.Part #
D25S81C4GL00LF
Description
DSUB DELTA RA PF 25 SOC
D-Sub Connector Assemblies
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Shell Size :
3/B
Contact Style :
RND PIN-SKT
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
No
Insertion Force-Max :
4.8928 N
RIGHT ANGLE
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Number of Contacts :
2
Shell Material :
Steel
Number Of PCB Rows :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
10MOhm
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Body/Shell Style :
PLUG
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Rated Current (Signal) :
5A
Body Length or Diameter :
2.088 inch
Plating Thickness :
FLASH inch
Pbfree Code :
yes
Gender :
FEMALE
Body Breadth :
0.531 inch
Empty Shell :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
IEC Conformance :
Shell Finish :
Tin
Body Depth :
0.577 inch
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch :
2.76mm
Termination :
Press-Fit
Mixed Contacts :
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Reference Standard :
UL
Length - Termination :
0.114 inch
Contact Pattern :
STAGGERED
Datasheets
D25S81C4GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S81C4GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its D25S81C4GL00LF pinout, D25S81C4GL00LF datasheet PDF, D25S81C4GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S81C4GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D SUBMINIATURE CONNECTOR Female Press-Fit
D25S81C4GL00LF Overview
The product comes in a package of D SUBMINIATURE CONNECTOR.Through Hole mounts the part.
D25S81C4GL00LF Features
D25S81C4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S81C4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP