D25S80C6PL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S80C6PL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Length :
53.03mm
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Series :
Delta D
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
Phosphor Bronze
Depth :
18.77mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Number of Terminations :
25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated :
300V
Color :
Black
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Guide
Number of Contacts :
Termination :
Press-Fit
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
2.76mm
Datasheets
D25S80C6PL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C6PL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S80C6PL00LF pinout, D25S80C6PL00LF datasheet PDF, D25S80C6PL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C6PL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S80C6PL00LF Overview
D25S80C6PL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S80C6PL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S80C6PL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP