D25S80C6GV00LF
Mfr.Part #
D25S80C6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Gender :
FEMALE
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
5A
Pitch :
2.84mm
Depth :
18.77mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Plating :
Gold, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
53.03mm
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Press-Fit
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
PBT
Datasheets
D25S80C6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25S80C6GV00LF pinout, D25S80C6GV00LF datasheet PDF, D25S80C6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S80C6GV00LF Overview
D25S80C6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S80C6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S80C6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP