D25S80C4GL00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S80C4GL00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Press-Fit
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Current Rating (Amps) :
5A
Depth :
18.77mm
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Terminations :
25
Housing Material :
PBT
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Length :
53.03mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Board Guide
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Contacts :
25
Gender :
FEMALE
Pitch :
2.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Ports :
1
Packaging :
Tray
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Series :
Delta D
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Number of Positions :
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
D25S80C4GL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C4GL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S80C4GL00 pinout, D25S80C4GL00 datasheet PDF, D25S80C4GL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S80C4GL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S80C4GL00 Overview
D25S80C4GL00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S80C4GL00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S80C4GL00 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP