D25S33E6RX09LF
Mfr.Part #
D25S33E6RX09LF
Description
CONN D-SUB RCP 25P R/A SLD PASTE
Contact Plating :
Gold, Tin
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Nylon
Pitch :
2.76mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
Delta D
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Length :
53.03mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Type :
Signal
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Depth :
18.65mm
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Tray
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Style :
D-Sub
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
300V
Termination :
Solder Paste
Datasheets
D25S33E6RX09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6RX09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25S33E6RX09LF pinout, D25S33E6RX09LF datasheet PDF, D25S33E6RX09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6RX09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S33E6RX09LF Overview
D25S33E6RX09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S33E6RX09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E6RX09LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP