D25S33E6RV09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S33E6RV09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCP 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Terminations :
25
Current Rating (Amps) :
5A
Depth :
18.7mm
Pitch :
2.76mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
Delta D
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Ports :
1
Termination :
Solder Paste
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Nylon
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Length :
53.03mm
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Datasheets
D25S33E6RV09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6RV09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S33E6RV09LF pinout, D25S33E6RV09LF datasheet PDF, D25S33E6RV09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6RV09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S33E6RV09LF Overview
D25S33E6RV09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S33E6RV09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E6RV09LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP