D25S33E6GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S33E6GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
236
In Stock :
236
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Connector Style :
D-Sub
Series :
Delta D
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal
Number Of PCB Rows :
2
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
25
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Rated Current (Signal) :
5A
Packaging :
Tray
Color :
Black
Published :
2014
Number of Ports :
1
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
2.76mm
Number of Positions :
25
Number of Rows :
2
Plating Thickness :
30μin
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Body Breadth :
0.495 inch
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Housing Material :
PBT
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
18.77mm
Insertion Force-Max :
5.3376 N
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
53.03mm
Termination :
Solder
Shell Finish :
TIN OVER NICKEL
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Reference Standard :
UL
Mount :
Through Hole
Mixed Contacts :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
11 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DIN Conformance :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Filter Feature :
Datasheets
D25S33E6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S33E6GV00LF pinout, D25S33E6GV00LF datasheet PDF, D25S33E6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25S33E6GV00LF
D25S33E6GV00LF Overview
D25S33E6GV00LF Features
Delta D series
D25S33E6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP