D25S33E6GL00LF
Mfr.Part #
D25S33E6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Pitch :
2.84mm
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Length :
53.03mm
3 DB B
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Tray
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Dielectric Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Supply Voltage :
300V
Gold
Number of Ports :
1
Depth :
18.77mm
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold, Tin
Current Rating :
5A
Number of Terminations :
25
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Delta D
Plating :
Tin
Datasheets
D25S33E6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S33E6GL00LF pinout, D25S33E6GL00LF datasheet PDF, D25S33E6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S33E6GL00LF Overview
D25S33E6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S33E6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP