D25S33E4RX12LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S33E4RX12LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCP 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
25
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
25
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Ports :
1
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Housing Material :
Nylon
Contact Plating :
Gold
Depth :
18.65mm
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
Delta D
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Max Operating Temperature :
125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Termination :
Solder Paste
Length :
53.03mm
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
D25S33E4RX12LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E4RX12LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25S33E4RX12LF pinout, D25S33E4RX12LF datasheet PDF, D25S33E4RX12LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E4RX12LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S33E4RX12LF Overview
D25S33E4RX12LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S33E4RX12LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E4RX12LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP