D25S24B6PX00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S24B6PX00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Factory Lead Time :
14 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Pins :
25
Voltage - Rated :
300V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Type :
Signal
Contact Finish :
Gold
Series :
Delta D
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D25S24B6PX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24B6PX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:25, D25S24B6PX00LF pinout, D25S24B6PX00LF datasheet PDF, D25S24B6PX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24B6PX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24B6PX00LF Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tray case.As a product of the Delta D Series, it can be found in this category.It has 25 pins.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.
D25S24B6PX00LF Features
Delta D series
D25S24B6PX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24B6PX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP