D25S24B4PV00LF
Mfr.Part #
D25S24B4PV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Current Rating :
5A
Housing Material :
PBT
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
53.03mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination :
Solder
Datasheets
D25S24B4PV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24B4PV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25S24B4PV00LF pinout, D25S24B4PV00LF datasheet PDF, D25S24B4PV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24B4PV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24B4PV00LF Overview
D25S24B4PV00LF Features
Delta D series
D25S24B4PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24B4PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP