D25S24A6RX09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S24A6RX09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Ports :
1
Number of Positions :
25
Number of Contacts :
25
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Material :
Steel
Color :
Black
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Housing Material :
Polymer
Series :
Delta D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold, Tin
Feature :
Board Guide
Insulation Resistance :
5GOhm
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
300V
Gender :
FEMALE
Pitch :
2.76mm
Number of Terminations :
Termination :
Solder Paste
Contact Type :
Signal
Published :
Current Rating :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Depth :
12.55mm
Length :
53.03mm
Connector Style :
D-Sub
Orientation :
Straight
Datasheets
D25S24A6RX09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6RX09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S24A6RX09LF pinout, D25S24A6RX09LF datasheet PDF, D25S24A6RX09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6RX09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24A6RX09LF Overview
D25S24A6RX09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S24A6RX09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24A6RX09LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP