D25S24A6RL09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S24A6RL09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
Delta D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Number of Ports :
1
Termination :
Solder Paste
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold, Tin
Insulation Resistance :
5GOhm
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Terminations :
25
Gender :
FEMALE
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Housing Material :
PBT
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pitch :
2.76mm
Body Material :
Steel
Material :
Steel
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
53.03mm
Feature :
Board Guide
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Contacts :
25
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Depth :
12.55mm
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
Datasheets
D25S24A6RL09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6RL09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S24A6RL09LF pinout, D25S24A6RL09LF datasheet PDF, D25S24A6RL09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6RL09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24A6RL09LF Overview
D25S24A6RL09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S24A6RL09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24A6RL09LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP