D25S24A6PX00LF
Mfr.Part #
D25S24A6PX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Current Rating :
5A
Depth :
12.55mm
Number of Terminations :
1
Voltage - Rated :
300V
Length :
53.03mm
Contact Plating :
Gold
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch :
2.76mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
14 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Datasheets
D25S24A6PX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6PX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S24A6PX00LF pinout, D25S24A6PX00LF datasheet PDF, D25S24A6PX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6PX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24A6PX00LF Overview
D25S24A6PX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S24A6PX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24A6PX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP