D25S24A6GL00LF
Mfr.Part #
D25S24A6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Current Rating :
5A
Length :
53.03mm
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Feature :
Board Lock
Factory Lead Time :
17 Weeks
Depth :
12.55mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
PBT
Number of Terminations :
25
Current Rating (Amps) :
5A
Receptacle, Female Sockets
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
D25S24A6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, D25S24A6GL00LF pinout, D25S24A6GL00LF datasheet PDF, D25S24A6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25S24A6GL00LF
D25S24A6GL00LF Overview
D25S24A6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S24A6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24A6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP