D25S24A4PL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S24A4PL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
2.76mm
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Width :
12.17mm
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Number Of PCB Rows :
2
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Reference Standard :
UL
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Mixed Contacts :
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
53.03mm
Filter Feature :
Body Breadth :
0.494 inch
IEC Conformance :
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold, Tin
Depth :
12.55mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Total Number of Contacts :
25
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Through Hole
DIN Conformance :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
FEMALE
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Shell Finish :
TIN OVER NICKEL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
Straight
Series :
Delta D
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
PBT
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Rated Current (Signal) :
5A
Datasheets
D25S24A4PL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A4PL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S24A4PL00LF pinout, D25S24A4PL00LF datasheet PDF, D25S24A4PL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S24A4PL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S24A4PL00LF Overview
D25S24A4PL00LF Features
Delta D series
D25S24A4PL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S24A4PL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP