D25S23A4GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S23A4GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Number of Positions :
25
Number of Rows :
2
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
20.82mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Pitch :
2.84mm
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
53.03mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
25
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Ports :
1
Series :
Delta D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Datasheets
D25S23A4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S23A4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25S23A4GV00LF pinout, D25S23A4GV00LF datasheet PDF, D25S23A4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S23A4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S23A4GV00LF Overview
D25S23A4GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S23A4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S23A4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP