D25S13A6RX09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25S13A6RX09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCP 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Pitch :
2.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Metal
Contact Plating :
Gold, Tin
Gender :
Receptacle
Number of Terminations :
25
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating (Amps) :
5A
Packaging :
Tray
Housing Material :
Nylon
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage - Rated :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Body Material :
Contact Type :
Signal
Depth :
20.8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Ports :
1
Series :
Delta D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
10MOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Termination :
Solder Paste
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Material :
Steel
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
53.03mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
D25S13A6RX09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6RX09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Metal, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25S13A6RX09LF pinout, D25S13A6RX09LF datasheet PDF, D25S13A6RX09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S13A6RX09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25S13A6RX09LF Overview
D25S13A6RX09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S13A6RX09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S13A6RX09LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP