CRS1206-FW-3R30ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CRS1206-FW-3R30ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Base Part Number :
CRS1206
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
400V
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
CRS
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
3.3Ohm
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Working Voltage :
400V
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Bourns, Inc. CRS1206-FW-3R30ELF
FIXED RESISTOR CRS Series, Thick Film, 3.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C