CRS1206-FX-1002ELF
Mfr.Part #
CRS1206-FX-1002ELF
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1206
Working Voltage :
400V
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
CRS1206
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
660.4μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
10kOhm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
400V
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
400V
High Voltage, Pulse Withstanding
Bourns, Inc. CRS1206-FX-1002ELF
FIXED RESISTOR CRS Series, Thick Film, 10kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Bourns Chip Resistor - Surface Mount CRS1206-FX-1002ELF is a surface mount resistor with a 10K ohm resistance value and a 1% tolerance. It has a power rating of 1/2 watt and a size of 1206.
Features:
- 10K ohm resistance value
- 1% tolerance