CRS1206-FX-1004ELF
Mfr.Part #
CRS1206-FX-1004ELF
Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
400V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
1MOhms
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
660.4μm
Length :
3.0988mm
Voltage - Rated :
400V
Working Voltage :
400V
REACH SVHC :
No SVHC
Bourns, Inc. CRS1206-FX-1004ELF
CRS Series, Thick Film, 1MOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C