CM300DU-24F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM300DU-24F
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 300A 890W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type :
Trench
Max Collector Current :
300A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
120nF @ 10V
Configuration :
Half Bridge
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Application :
Motor Control
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance :
120nF
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 300A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
Module
Series :
IGBTMOD™
Number of Terminations :
7
Published :
Number of Pins :
7
Terminal Position :
UPPER
Max Power Dissipation :
890W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Input :
Standard
Terminal Form :
UNSPECIFIED
NTC Thermistor :
No
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Current Rating :
300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Mount :
Chassis Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.4V
Case Connection :
Isolated
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V