CM30-16BNP-EC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM30-16BNP-EC1
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX CAP 3MM-16MM CYLIND
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Material - Body :
Plastic
Response Frequency :
50Hz
Indicator :
LED
Sensing Distance :
0.118 ~ 0.630 (3mm ~ 16mm)
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply :
10V~36V
Sensor Type :
Capacitive
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination Style :
Connector
Output Type :
NPN-NC/NO, 4-Wire
Datasheets
CM30-16BNP-EC1
10V~36V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M30
CM30-16BNP-EC1 Overview
CM30-16BNP-EC1 Features
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.118 ~ 0.630 (3mm ~ 16mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
CM30-16BNP-EC1 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
CM30-16BNP-EC1 Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD