CM30-25NNP-EC1
Mfr.Part #
CM30-25NNP-EC1
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR PROX CAP 4MM-25MM CYLIND
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
50Hz
Output Type :
NPN-NC/NO, 4-Wire
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Material - Body :
Plastic
Sensing Distance :
0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Shielding :
Shielded
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply :
10V~36V
Factory Lead Time :
3 Weeks
Indicator :
LED
Sensor Type :
Capacitive
Datasheets
CM30-25NNP-EC1
10V~36V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M30
CM30-25NNP-EC1 Overview
CM30-25NNP-EC1 Features
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
CM30-25NNP-EC1 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
CM30-25NNP-EC1 Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD