CM30-16BPP-EC1
Mfr.Part #
CM30-16BPP-EC1
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR PROX CAP 3MM-16MM CYLIND
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Factory Lead Time :
3 Weeks
Voltage - Supply :
10V~36V
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
50Hz
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Sensing Distance :
0.118 ~ 0.630 (3mm ~ 16mm)
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Shielding :
Shielded
Material - Body :
Plastic
Output Type :
PNP-NC/NO, 4-Wire
Indicator :
LED
Sensor Type :
Capacitive
Datasheets
CM30-16BPP-EC1
10V~36V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M30
CM30-16BPP-EC1 Overview
CM30-16BPP-EC1 Features
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.118 ~ 0.630 (3mm ~ 16mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
CM30-16BPP-EC1 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
CM30-16BPP-EC1 Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD