CM30-25NPP-EW1
Mfr.Part #
CM30-25NPP-EW1
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR PROX CAP 4MM-25MM CYLIND
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
No Indicator
Voltage - Supply :
10V~36V
Sensor Type :
Capacitive
Material - Body :
Plastic
Response Frequency :
50Hz
Termination Style :
Cable Leads
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Sensing Distance :
0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Shielding :
Shielded
Output Type :
PNP-NC/NO, 4-Wire
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
CM30-25NPP-EW1
10V~36V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
CM30-25NPP-EW1 Overview
CM30-25NPP-EW1 Features
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
CM30-25NPP-EW1 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
CM30-25NPP-EW1 Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD