CM30-25NPP-EC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM30-25NPP-EC1
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX CAP 4MM-25MM CYLIND
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Sensing Distance :
0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Material - Body :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Sensor Type :
Capacitive
Factory Lead Time :
3 Weeks
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Voltage - Supply :
10V~36V
Termination Style :
Connector
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Output Type :
PNP-NC, 4-Wire
Response Frequency :
50Hz
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Datasheets
CM30-25NPP-EC1
SICK CM30-25NPP-EC1
10V~36V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M30
CM30-25NPP-EC1 Overview
CM30-25NPP-EC1 Features
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.157 ~ 0.984 (4mm ~ 25mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CM30-25NPP-EC1 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
CM30-25NPP-EC1 Proximity Sensors applications.
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD