ME500810
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME500810
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 800V 100A MODULE
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Forward Current :
100A
Mount :
Chassis Mount
Forward Voltage :
1.2V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
Three Phase
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
6
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
5
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Phases :
3
Breakdown Voltage-Min :
640V
Number of Terminations :
5
Current Rating :
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 800V
Number of Pins :
Package / Case :
Module
Published :
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Datasheets
ME500810
Powerex, Inc. ME500810
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 10mA @ 800V 1.2V @ 100A 5-Termination 3-Phase Module Bulk
ME500810 Overview
Bridge rectifier is equipped wBridge rectifierh 5 pin count.This device operates from a forward voltage of 100A.Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a Module package.The mounting method of the device is Chassis Mount.Operating at the temperature of -40°C~150°C TJ ensures its normal operation.
ME500810 Features
5 pin count
100A forward voltage
forward voltage of 100A
Module package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
ME500810 Applications
There are a lot of Powerex Inc.
ME500810 applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A