CFR50SJT-52-1K6
Mfr.Part #
CFR50SJT-52-1K6
Description
RES 1.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
1.6kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Working Voltage :
300V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR50SJT-52-1K6
YAGEO CFR50SJT-52-1K6
FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,